Užijte si s námi Prostřední Bečvu v létě i v zimě...
cz en pl
REZERVAČNÍ FORMULÁŘNa Soláň a Pustevny

Kontakty

Na kole náročnost: 3

Délka celkem: 54 km

Tento náročný výlet nás provede hřebenem Vsetínských vrchů s jedinečnými pohledy do okolí Javorníků a masivu Radhoště s roztroušenými samotami, které nás budou doprovázet po většinu času. Velké stoupání k Pustevnám nám ubere nemálo sil, které poté nabereme při vyhlídkách a občerstveních na Pustevnách, u Radegasta a Radhošti. Závěrečný sjezd do Rožnova přes Velkou Polanu a Černou horu pak bude vítaným a dostatečným bonusem této trasy.

pohled Pustevny Soláň

Itinerář:

Start: Rožnov pod Radhoštěm – nám., trasa č. 6013, červená KČT

1) Hážovské díly, trasa č. 6013, modrá KČT

2) Vsacká Tanečnice, trasa č. 6013, červená KČT

3) Soláň - hřeben, trasa č. 6013, červená KČT

4) Benešky, modrá KČT, trasa č. 6015

5) Horní Bečva – U Bučku, zelená KČT, trasa č. 6015

6) U Mariňáku – rozc., červená KČT, trasa č. 46

7) Pustevny, modrá KČT

8) Radhošť – u kaple, červená KČT

9) Pod chatou Mír, trasa č. 46

Cíl: Rožnov pod Radhoštěm

Popis:

Trasu můžeme rozdělit na dvě části s podobným charakterem průběhu. První část se odehrává na hřebeni Vsetínských vrchů odkud beskydy a Javornikyvystoupáme z Rožnova. Terén se neustále střídá: do Rysové nejprve stoupáme po asfaltu, pak lesní nezpevněnou cestou, od Hlavaček opět stoupání po asfaltu až k Dílům, odkud již začíná drsnější zvlněný kamenitý terén přes Mísnou a Tanečnici. Za vrchem Leští se napojujeme na asfalt, který nás doprovází přes Čarták až na Soláň – hřeben. K Beneškám dorážíme opět lesním terénem po hřebeni a do Horní Bečvy přijíždíme prudkým sjezdem po kamenité cestě. Poté nás čeká druhá část, která opět začíná po asfaltu dlouhým stoupáním přes rozcestí U Martiňáku, Maňáky k Pustevnám. Nejtěžší části trasy jsou za námi a nás ještě čeká terénní úsek po hřebeni kolem Radegasta na Radhošť, kde již z dálky vidíme vysílač, kapli a zanedlouho i sousoší Cyrila a Metoděje. Po občerstvení v horské chatě následuje parádní sjezd opět nezpevněným terénem přes Velkou Polanu kolem Černé hory k rozcestí Pod chatou Mír. Odtud pokračujeme dolů po asfaltu k cíli našeho výletu v Rožnově pod Radhoštěm.

Atraktivity na trase:

1) Rožnov pod Radhoštěm – Středisko celoroční rekreace a východisko turistických cest. Ve městě se nachází bazén, můstek s umělou hmotou, jezdecký areál, sídlo správy CHKO Beskydy a řada stravovacích a ubytovacích zařízení.

Roku 1820 byl vystavěn léčebný ústav a založen městský park. Jako klimatické lázně dosáhly evropské pověsti, avšak roku 1950 lázně zanikly. Za náměstím se vypíná farní kostel Všech svatých s hodnotným zařízením a s oltářním obrazem Rubensova žáka I. Schounianse. V roce 1925 byla otevřena v městském parku první část Valašského muzea v přírodě – národní kulturní památky – zásluhou bratří Jaroňků, nadšených obdivovatelů valašské lidové kultury.

Nad městem na kopci Hradisko se nachází zbytky zdí, příkop s valem a brána zříceniny hradu ze 13. století.

2) Soláň – Významný vrchol na hřebeni Vsetínských vrchů s rozhledem, kulturně historická lokalita a turisticko-sportovní středisko. Po roce 1831 byla zde zbudována stanice portášů, později známá hospoda v níž se scházeli umělci, kteří na svazích Soláně bydleli a tvořili. V okolí se natáčela řada filmů z Valašska.

3) Pustevny – Pustevny (1018 m) – toto horské sídlo pojmenované po poustevnících, kteří zde žili a z nichž poslední zemřel roku 1874, je význačným turistickým střediskem. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. V jídelně Libušína jsou k vidění malby podle kartónů M. Alše. Krásné pohledy do kraje objevíte v nedalekém vyhlídkovém altánu Cyrilka. V zimě se Pustevny stávají vyhledávaným lyžařským střediskem s 11 lyžařskými vleky a 9 sjezdovkami.

 

««ZPĚT NA TIPY NA VÝLETY««