Užijte si s námi Prostřední Bečvu v létě i v zimě...
cz en pl
REZERVAČNÍ FORMULÁŘKrajinou ve svazích majestátného Smrku

Kontakty

Majestátný Smrk je se svou výškou 1276 m druhou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd s ojedinělou ukázkou horské přírody Hora Smrktohoto kraje. Mohutný masiv Smrku skýtá několik rezervací, které třímají řadu vzácných živočichů a rostlin. Naše zraky spatří zblízka krásy rezervací V Podolánkách a Malého Smrku okořeněné o výhledy na přehradu Šance, Lysou horu, okolí Ostravice a na samotný Smrk.

Itinerář:

Start: Staré Hamry, parkoviště nedaleko osady Medvědí, žlutá KČT

1) Kociánka, zelená KČT

2) Podolánky - škola, silnice do Čeladné, trasa č. 46

3) Horní Čeladná, kaple, modrá KČT, potom trasa č. 46

4) za Bučacím potokem, vedlejší cesta ke Skalce (neznačeně)

5) pod rozcestím Včelín, lesní asfaltkou (neznačeně)

6) napojení na modrou KČT, dolů lesní asfaltkou

7) osada Velké, lesní asfaltkou (neznačeně)

Cíl: Staré Hamry, parkoviště nedaleko osady Medvědí

Popis:

Celá trasa je vedena po asfaltu a začíná v okolí přehrady Šance a Starých Hamrů cca 0,5 km od osady Medvědí a směřuje krásnými lesyVýhled na horu Smrk zprvu pozvolna a poté ostřeji přes osadu Břestový k Podolánkám. V Podolánkách nedaleko rozcestí Kociánka se nachází přírodní rezervace s ukázkou podmáčených smrčin na rašelinách, doprovázených vzácným bylinným podrostem. Necelý kilometr před hotelem Srdce Beskyd se již kocháme krásným sjezdem i malebným okolím hotelu. Opodál nás čeká trochu tajemná rezervace V Podolánkách a jedinečné táhlé údolí Čeladenky. Na jeho konci se občerstvujeme z krásného pramene u kapličky Cyrilka v Horní Čeladné. Další úsek trasy stoupá podél úpatí Malého Smrčku a Smrčku s výhledy na okolí Čeladné a Ondřejníku. Za rozcestím Pod Smrčkem již klesáme až k Bučacímu potoku, kde vystoupáme ke svahům Skalky s výhledy na Ostravici a Lysou horu. Závěr trasy je veden západní stranou Malého Smrku nad přehradou Šance přes rezervaci Malý Smrk k vrcholu posledního stoupání pod rozcestím Včelín. Odtud nás čeká parádní dlouhý sjezd k osadě Velké a k cílovému parkovišti u osady Medvědí.

ŠanceAtraktivity na trase:

1) Staré Hamry – Rozsáhlá horská rekreační obec s řadou enkláv a samot rozdělená přehradou Šance. Název pochází od hamrů doložených v roce 1639. V obci pod hřbitovem se nachází pomník Maryčky Magdonové jako kulturně-historická památka upomínající na Petra Bezruče a jeho Slezské písně.

««ZPĚT NA TIPY NA VÝLET««