Užijte si s námi Prostřední Bečvu v létě i v zimě...
cz en pl
REZERVAČNÍ FORMULÁŘNa kole na Lysou - nejvyšší horu Beskyd

Kontakty

Na kole náročnost: 3délka celkem: 39 km

Lysá horaLysá hora – pověstmi a legendami opředený vrchol Beskyd, byl vždy náročným a přesto vyhledávaným cílem turistů. Výjimkou není ani tato trasa, která patří mezi ty nejobtížnější z naší databáze.

Výchozím bodem je parkoviště nad Malenovicemi, zde vrátíme kousek zpátky dolů a na první možné odbočce vpravo, odbočíme a pojedeme asi 350-400 m až nám cestu zkříží silnička s modrým turistickým značením. Po ní se vydáme vpravo nahoru.

Dále už budeme stále sledovat tuto modrou značku. Po velmi obtížném převážně /3/ stoupání občas Lysá hora - přehrada Šancevystřídaným /2/ se dostaneme k rozc. Hradová nad Salašem (790 m).

Dále budeme pokračovat po modré směr „Ivančena" 1,5 km. Hned od rozcestí následuje taková mírnější pasáž - asi obtížnost /2/, následně se přizvedne asi po 300 m na takovou vydatnou /3/, po dalších 300 m se promění ve /2/, pak následuje mírné klesání. Těsně před začátkem tohoto klesání modrá značka odbočí vlevo prudce nahoru do svahu, my však pokračujeme dál po široké lesácké cestě. Následuje několik set metrů mírného klesání, pak se naše lesácká cesta otočí o 180° a začne se /2-3/ stoupáním zase vracet zpátky. Zanedlouho se opět napojíme na modrou značku a po ní dále stoupáme až k rozcestí Ivančena (925 m).

Od rozcestníku pokračujeme dále po modré až narazíme na památník Ivančena což je památné místo zasvěcené odboji slezských junáků proti fašismu. Je vytvořen z kamenů, které zde donesli skauti a junáci z celé republiky.

Hned za památníkem odbočíme ze značené cesty vlevo na širokou lesní cestu, přes kterou je přehozena závora. Po mírném klesání se Lysá hora z povzdálínapojíme na zpevněnou cestu a po ní se vydáme vpravo nahoru. Cesta je /2/ stoupání, převažuje asfalt, který se dále mění ve štěrk, chvíli mírné klesání, chvíli mírná rovinka. Jsou odsud pěkné výhledy na Travný, Ropičku, Kotař, Prašivou - prostě na celou část tohoto hřebene. Po chvíli už na nás začne vykukovat vrchol Lysé Hory a my přijedeme ke křižovatce, kde povede cesta doprava nahoru i doleva dolů a my pojedeme po té třetí nejvýraznější která vede dál rovně. Pak začne /2-3/ stoupání až se dostaneme k závoře, tu objedeme a po pár metrech narazíme na asfaltovou zásobovací silnici, která vede až nahoru na Lysou Horu. Po ní se tedy vydáme vpravo nahoru a pojedeme po ní výrazným stoupáním /3/, až na vrchol Lysé Hory (1328 m).

přehrada ŠanceZde máme možnost se občerstvit a zejména se pokochat unikátními výhledy, nejen na celé Beskydy, ale i na Praděd, Malou Fatru a Západní Tatry.

Zpátky pojedeme dolů po stejné zásobovací silnici cca 4 km prudkým sjezdem, až dorazíme k výrazné levotočivé zatáčce (180 stupňů), tu již nebudeme absolvovat a pojedeme rovně po lesní cestě, která z ní vychází a je červeně značena, směr Vyšní Mohelnice což je 1 km dalšího sjezdu.

U rozc.Vyšní Mohelnice změníme barvu na zelenou a směr na „Těšiňoky" 2,5 km (opět sjezd). V údolí u rozc. Těšiňoky se vydáme vpravo mírně dolů po modré směr Přehrada Šance hráz 5 km.

Po případné prohlídce vodního díla Šance pokračujeme dále po stejné asfaltové komunikaci až dolů do obce Ostravice k rozcestí u ČSD.

Pak se vydáme po červené vpravo směr Lysá hora a postupně přejedeme koleje a řeku Ostravici a zahájíme /2-3/ stoupání po po asvaltce na Lysou Horuasfaltové silničce. Asi po 2 km stoupání odbočíme ze značené cesty vlevo po cestě směr Hotel Montér, mineme potok a samotný hotel Montér a po chvíli bude naši cestu křižovat modrá značka *my ale pojedeme stále rovně po této neznačené asfaltové cestě mírným 1-2 stoupáním až mineme vlek a naše cesta se začne stáčet doprava nahoru. ** Zde musíme odbočit mírně vlevo dolů na lesní cestu a krátkým asi /2-3/ sjezdem v terénu se dostaneme na cestu se žlutou značkou, kde odbočíme vlevo dolů a po chvilce jsme na rozcestí U korýtka, kde se vydáme vpravo po zelené směr parkoviště pod Hotelem Bezruč.

Po přejezdu mostu přes řeku Satinu narazíme na příjezdovou komunikaci ke zmiňovanému hotelu, tam odbočíme vlevo a mírným klesáním dorazíme po 2 km na parkoviště v Malenovicích odkud jsme vyjeli.

mtb lysaTi zdatnější můžou na ni odbočit vpravo a absolvovat tak stoupání obtížnosti /3/ v délce cca 1,5 km až k rozc. Staškov (755 m), zde opustíme modrou značku a zahájíme klesání neznačenou asfaltkou dolů a až se naše cesta začne stáčet prudce doleva tak nesmíme přehlédnout trochu skrytou odbočku vpravo na lesní cestu. Pokud dojedete tou asfaltkou až na sjezdovku a uvidíte vlek, tak jste tu odbočku právě minuli a musíte se kousek vrátit.

 

 

««ZPĚT NA TIPY NA VÝLETY««